استان خود را انتخاب کنید

همه استان‌ها

همه استان‌ها

{{ province }}

{{ temporaryMessage }}

مستند (پنهان - برندگان) مستند (پنهان - برندگان)

مستند (پنهان - برندگان)

79 دقیقه مستند 1400
سانس یافت نشد

برای برنامه مستند (پنهان - برندگان) در {{ myProvince.name }} سانس فعالی یافت نشد.

{{ tab . title }}
 • فیلم مستند (پنهان - برندگان)

  معرفی کارگردان فیلم پنهان:

  مستندساز و تدوینگر، شیرین برق نورد، فیلمسازی را از سال ۱۳۷۶ با ساخت چند فیلم کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از اتمام تحصیل در رشته کارشناسی سینما از دانشگاه سوره در سال ۱۳۷۸، به استرالیا مهاجرت کرد و به ادامه تحصیل در رشته کارگردانی سینما در مدرسه سینمایی Central Institute of Technology پرداخت. او در سال ۱۳۸۶ به ایران بازگشت.

  برق نورد تا کنون کارگردانی چندین فیلم کوتاه داستانی از جمله "کسوف" و"صبح بخیر مونالیزا" و چندین فیلم کوتاه و بلند مستند از جمله "۲۱ روز و من"، "حرفه: مستندساز"، "صحنه هایی از یک طلاق"، "شاعران زندگی" و "پنهان" را انجام داده است. بعنوان تدوینگر، او تدوین چندین فیلم بلند مستند از جمله "توران خانم" به کارگردانی مشترک رخشان بنی اعتماد و مجتبی میرتهماسب، "آی آدم ها" به کارگردانی رخشان بنی اعتماد، "جشن تکلیف" به کارگردانی فیروزه خسروانی و "تصویر زنی در کنارم" به کارگردانی پوریا جهانشاد را در کارنامه کاری خود دارد.

  طی چند سال گذشته، اومشغول به تدریس فیلم سازی و برگزاری چندین کارگاه تخصصی فیلم در خارج و داخل ایران نیز بوده است.

  در سال های اخیر، برق نورد موفق به دریافت اقامت هنرمندی در موسسه هارون فاروکی در برلین (۲۰۱۷) Akademie Schloss Solitude در اشتوتگارت آلمان ( ۲۰۱۸ و ۲۰۲۱) ، بنیاد جان میخالسکی در مونتخیشه سوییس (۲۰۱۹) و بنیاد فرهنگی شاپینگن در شاپینگن آلمان (۲۰۲۱) شده است.

  وی کارگاه های آموزشی و مسترکلاس های فیلم مستند در داخل و خارج از ایران از جمله در   "FilmuniversitätBabelsberg Konrad Wolf"  (آلمان، ۲۰۱۷)، آکادمی Merz (آلمان، ۲۰۱۷) و

  "دانشگاه هنر زوریخ"( Zhdk) (سوییس، ۲۰۱۹) برگزار کرده است.

  توضیحات فیلم مستند (پنهان - برندگان)

  فیلم پنهان: دیوار برلین در فیلم، استعاره ای بر مفهوم جدایی است. در حالی که بقایای این دیوار را می بینیم که توسط گردشگران احاطه شده اند، صداهایی از ملیت های مختلف می شنویم. آن ها از تجربیات شخصی و تلخ خود که صرفا به دلیل ملیت هایشان بر آن ها تحمیل شده است می گویند. این صداها، اعتراض خود را نسبت به تاکید بر واژه "ملیت" - دیوار بسیار قوی اما پنهان و نامرئی امروز - بیان می کنند و معتقدند تأکید بر این مفهوم، جدایی بین آدم ها را تقویت می کند، جدایی ای مشابه آنچه دیوار برلین ایجاد کرد. فیلم برندگان: همه ساله تعداد زيادی از ايرانيان با هدف مهاجرت به آمريکا، در لاتاری گرين کارت شرکت می‌کنند. مستند "برندگان" داستان تکاپوی دو شخصيت از دو نسل متفاوت در ايران امروز است که در این قرعه¬کشی برنده شده‌اند و حالا می‌خواهند برای تحقق آرزوهای خود و يافتن يک زندگی بهتر، به آمریکا مهاجرت کنند.

  نقد و بررسی فیلم مستند (پنهان - برندگان)

  یادداشت کارگردان فیلم پنهان به عنوان یک ایرانی، مداوما شاهد تبعیض علیه پاسپورت ایرانی هستم. ما تصمیم نمی گیریم کجا به دنیا بیاییم. مفهوم ”ملیت“ بر ما تحمیل و برای همیشه به ما متصل می شود و به گونه ای، هویت ما را شکل می دهد. اما تا چه اندازه نسبت به آن آگاه هستیم و چگونه تحت تاثیر آن قرار می گیریم؟ معنی ”ملیت“ چیست؟ رابطه آن با زیست انسان چیست؟ میزان سهم ”ملیت“ از تاریخ، مذهب، فرهنگ و سنت چیست؟ چه بخش هایی از آن عینی و چه بخش هایی ذهنی است؟ نقش آن در شناسایی ما بعنوان فرد و بعنوان یک ملت چیست؟ در اینجا، مفهوم مهاجرت، بعنوان کُنشی خلاف مفهوم ملیت می تواند متولد شود و مورد بررسی قرار بگیرد. چگونه یک مهاجر با مفهوم ”ملیت“ در ارتباط است؟ چگونه یک مهاجر، ملیت دیگری کسب می کند؟ آیا می توان ملیت گذشته خود را فراموش کرد؟ در حین پژوهش این فیلم، متوجه شدم مردمان بسیاری از سراسر دنیا، حتی اروپایی ها، با مشکلی مشابه در رابطه با ملیت هایشان مواجه اند. این فیلم صدای برخی از این افراد را منعکس می کند و از دیوارهای پنهانی حرف می زند که احاطه مان کرده اند. اطلاعاتی دربارۀ فیلم مستند برندگان: - اولین نمایش رسمی فیلم مستند "برندگان" در ایران، در بخش مسابقه¬ی نهمین جشنواره بین¬المللی سینما حقیقت بوده است. - مراحل پژوهش و تولید این مستند که به موضوع مهاجرت ایرانیان به آمریکا از طریق شرکت در لاتاری گرین کارت می‌پردازد، بیش از دوسال به طول انجامیده است. - این مستند موفق به کسب جایزه ی حمایتی برتا فاند ایدفا در بخش گسترش فیلمنامه و تولید شده و یکی از پروژه‌های برگزیده هشتمین دوره مدرسه تابستانی آکادمی ایدفا بوده، که در شهر آمستردام برگزار و در طی این دوره فرآیند نهایی تدوین آن تکمیل شده است. - "شیوه¬ی شاغلام" و "سفرِ سهراب" از دیگر مستندهای این فیلمساز هستند.

  عوامل فیلم مستند (پنهان - برندگان)

  عوامل فیلم پنهان: نویسنده و کارگردان: شیرین برق نورد/ مدیر فیلمبرداری: محمدرضا جهان پناه/ طراحی و ترکیب صدا: امیرحسین قاسمی/ موسیقی: Paul Giger/ تدوین: شیرین برق نورد/ طراح پوستر: علی باقری/ طراح گرافیک فیلم: محمد زمانی/ رنگ آمیزی تصاویر: حمیدرضا فتوره چیان/ (استودیو ضد نور)/ تهیه کننده: محمدرضا جهان پناه، شیرین برق نورد تولید: Koocheh Film/ با حمایت: Harun Farocki Institut، Akademie Schloss Solitude، Goethe-Institut ،Merz Akademie عوامل مستند «برندگان» : پژوهش، کارگردانی و تصویر: امید عبدالهی/ تدوین: عماد جلالی، شهاب آب¬روشن و امید عبدالهی/ دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: میثم عباسی/ صداگذار: حسن شبانکاره/ مدیر تولید: امین راد/ مترجم: حسن شرف‌الدین/ طراح گرافیک: مهدی فاتحی/ تهیه¬کننده: امید عبدالهی/ تهیه‌شده در رسانه فیلم دورنما.

 • سوالات متداول شما در مورد مستند (پنهان - برندگان)